• Przedszkole Promujące Zdrowie

•    21 czerwca 2023r. otrzymaliśmy Certfikat Przedszkola Promującego Zdrowie!

W roku szkolnym 2021/2022 nasze przedszkole rozpoczęło starania o Certyfikat Placówki Promującej Zdrowie. Proces rozpoczął się szkoleniami oraz sprawdzeniem potrzeb w naszym przedszkolu. Działania te doprowadziły do opracowania programu "W zdrowym ciele zdrowy duch" oraz harmonogramu na rok szkolny 2022/2023, w którym skupiamy się na zdrowiu psychicznym zarówno dzieci, rodziców jak i pracowników przedszkola.

program1_p8_Chorzow.doc

harmonogram1_p8_Chorzow.doc

W grupie Sowy realizowany jest Międzynarodowy Program Promocji Zdrowia "Przyjaciele Zippiego"

W grupie Lisy realizowany jest Ogólnopolski projekt edukacyjny "Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji", w którym realizowane są różne zadania, m.in:

- "O kotku Amadeuszu" - zapoznanie z bohaterem wierszy

- "O kotku Amadeuszu, który nie lubił przegrywać"

Skonstruowaliśmy własną grę, uzgodniliśmy zasady i zagraliśmy. Korzystamy również z gotowych gier, które uczą nas godzić się z porażką, ale doskonalą nasze umiejętności liczenia i przestrzegania zasad gry.

Gramy również w gry które wymagaja naszej współpracy :)

- "O kotku Amadeuszu, który grymasił przy jedzeniu"

Dzieci zaprojektowały talerze pełne pyszności, które z checią by zjadły i starały się opowiedzieć o tym co narysowały tak, aby każdy chciał spróbować.

- "O kotku Amadeuszu, który szukał telantu"

Tanty dzieci odkrywają każdego dnia teneczne, muzyczne, aktorskie, czy konstruktorskie. Tego dnia po spotkaniu z kotem Amadeuszem poszukaliśmy w sobie talentów konstruktorskich ... sprawdzaliśmy czy kryje się wśród nas budowniczy a może i architekt.

- "O kotku Amadeuszu, który czasem był nieśmiały"

Są dzieci, które każdego dnia przełamują swoją nieśmiałość wchodząc i mówiąc "dzień dobry" i z każdym dniem nabierają zaufania i chęci witania się z dziećmi w swojej grupie. Kolejnym krokiem są występy przed większą publicznością. Tę nieśmiałość przełamywaliśmy m.in. występami dla rodziców i dziadków i każde z dzieci dało z siebie 100%!

oraz kilka dodatkowych zadań wybranych przez nauczyciela:

- "O kotku Amadeuszu, który martwił się o przyrodę"

Dzieci przypomniały sobie sposoby dbania o naszą planetę: oszczędzanie wody i energii, segregowanie śmieci, a także dawały przykłady ponownego wykorzystania opakowań.

- "O kotku Amadeuszu, który nie chciał się dzielić"

O dzieleniu się zabawkami rozmawiamy dość często, bo to jednak trudna umiejętność. Jednak udaje nam się także wspołpracować i działać razem, a zabawa okazuje się jeszcze lepsza.

- "O kotku Amadeuszu, który się nudził"

Gdy zdarza nam się sytuacja, że nie wiemy czym się bawić albo z kim, szukamy ciekawych rozwiązań ... a jakby wykorzystać coś nietypowego do zabawy? Mąka ziemniaczana i balsam do ciała, a powstanie niezwykła ciastolina!

A może by tak odrysować różne przedmioty np kubeczki i stworzyć z nich zwierzątka?

Dzieci wzięły także udział w projekcie ABC Małego Konsumenta, w którym poznały pojęcia kim jest konsument, gdzie robimy zakupy i jak robić je w przemyślany sposób, po co nam paragon i co co to jest reklamacja. Tematyka projektu została wpleciona w zajęcia codzienne i tak  po zapoznaniu z pojęciami dzieci wykorzystywały wiedzę, podczas zakupów na straganie, podczas wyjazdu na ferie  przy zakupie zimowych ubrań i pakowaniu ich do walizki, podczas zkupu sprzętów sportowych i zabaw z kodowaniem, aby sprzęty zmieściły się w torbie sportowej. Dowiedziały się jak nie marnować produktów spożywczych, a także przygotowały przedstawienie "W zdrowym ciele zdrowy duch". Na święta dzieci otrzymały kasę fiskalną i także podczas zabaw dowolnych z chęcią przyjmowały rolę sprzedawcy i klienta, mogąc także wypisać paragon za zakupione towary. Przeprwadzone zostały warsztaty z druku 3D, siania kopru, czy tworzenia dekoarcji (jabłko) w których równeiż zoatała poruszona tematyka konsumencka.